Jesteś tutaj: SPP Polanka > Artykuły > Gospodarka pasieczna > Pasieka ekologiczna

Pasieka ekologiczna

Piotr Skorupa, Opublikowano:

W dniu 3 marca 2006r. w Puławach na spotkanie z SPP „Polanka” zaproszony został Dr Piotr Skubida z Instytutu z Puław, który wygłosił wykład na temat: Prowadzenie pasiek metodami ekologicznymi.

Moje sprawozdanie ograniczy do hasłowych opracowań, ze względu na obszerność materiału.

Rasy pszczół – preferowana Apis Mellifera, przystosowana do lokalnych warunków poużytkowych.

Lokalizacja pasiek – w promieniu 3km źródła pożytków powinny stanowić uprawy prowadzone metodami ekologicznymi lub obszary porośnięte dzika roślinnością. Ule ustawione w odległości 3-4 mb od siebie skierowane wylotkami na południe, zapewnić pszczołom bazę pożytkową i dostęp do czystej wody.

Warunki produkcji- rozpoczęcie produkcji ekologicznej musi być poprzedzone okresem przejściowym – 1 rok, jednym z elementów produkcji pasiecznej jest wymiana plastrów w 50 %- pozostałe w okresie 2 lat. W węzie nie może być arkacydów oraz pozostałości po środkach stosowanych przeciw warrozie. Stosować własny wosk z odsklepin lub przetworzony w zakładzie podlegającym kontroli.

Dokarmianie pszczół – wyłącznie cukrem ekologicznym z trzciny lub buraków – surowiec również z produkcji ekologicznej. Do dokarmiania można użyć miodu ekologicznego lub melasy (????).

Dokarmiać można:
– kiedy jest mało zapasów,
– aby uniknąć stresu głodowego,
– kiedy zapasy się skrystalizowały,
– kiedy istnieją obawy, ze miód może przenosić choroby,
– dla harmonijnego rozwoju rodziny.

Dokarmianie może odbyć się po ostatnim zbiorze i na 15 dni przed wystąpieniem nowego pożytku. Ciasto ekologiczne – woda + cukier ewentualnie miod (ekologiczny). Pyłku nie przewiduje się.

Ochrona pszczół przed chorobami opiera się głównie na selekcji pszczół odpornych na choroby oraz wymianie matek, kontroli czerwiu, okresowej wymianie plastrów, prowadzenie dezynfekcji, niszczenie skażonych materiałów i źródeł infekcji. Zabronione jest stosowanie antybiotyków. Dopuszcza się leki ziołowe i homeopatyczne oraz stosowanie kwasów: mrówkowego, mlekowego, eukaliptusowego lub kamforowego w przypadku porażenia varroa destruktor. W wyjątkowych sytuacjach można stosować leki weterynaryjne, ale tu ponownie trzeba wrócić do okresu przejściowego. Pszczelarz musi prowadzić ewidencję stosowanych środków leczniczych w pasiece a wykaz przechowywać przez 3 lata.

Materiały stosowane w pszczelarstwie eko – a wiec drewno, słoma, trzcina. Styropian i poliuretan nie mogą być stosowane. DO 2009r. MOZNA STOSOWAC STYROPIAN JAKO WEWNĘTRZNE OCIELPENIE ŚCIAN (wg Dr Skubidy) Do zabezpieczenia uli można stosować ekologiczne leje i farby.

Środki do dezynfekcji i czyszczenia – mydło potasowe, sodowe, mleko wapienne, wapno, soda kaustyczna, utleniona, alkohol etylowy, siarka. Kwasy cytrynowy, nadoctowy, mrówkowy, mlekowy, szczawiowy, octowy. Gorąca woda, para ogień.

Pracownia – wyposażona do potrzeb ekologicznych, o wysokości 2,7m, okna 1/8 pow. podłogi. Podłoga oraz ściany do 2 mb wyłożone kafelkami łatwo zmywalnymi. Zimna i ciepła woda, sanitariaty, łazienki, przebieralnie, odpływy wody. Sprzęt mający kontakt z miodem musi być z stali nierdzewnej.

Gospodarka pasieczna – tworzy się z rodzin, które utrzymywane były na terenach spełniających wymogi ekologiczne, przy powiększaniu pasieki lub odbudowie dopuszcza się wykorzystanie 10% liczby matek i rojów nie pochodzących z pasieki EKO, ale należy umieścić je na plastrach ekologicznych. Zakaz przycinania skrzydełek. Nie wolno stosować repelentów podczas pobierania miodu. Nie wolno zabijać pszczół w związku z pozyskaniem miodu. Dopuszcza się zabicie matki gdy wymienia się ją na nową.

Certyfikacja – Pszczelarz zamierzający prowadzić pasiekę ekologiczną musi wystąpić do jednostki certyfikującej z wnioskiem zawierającym: zakres i rodzaj działalności ekologicznej, zgodę na odpłatną przez pszczelarza kontrolę. Certyfikat wydawany jest na okres 12 m-cy, jeżeli zamierza dalej prowadzić pasiekę ekologiczna, musi ponownie wystąpić z wnioskiem.

Uwaga. Czytający nie zgodzą się z niektórymi sformułowaniami, ale pisali to urzędnicy na podst. zapewne wytycznych U.E. Czy możemy zrealizować założenia pasieki ekologicznej? te małe również?????

Autor sprawozdania: An500

Szukaj

Polanka w powiatach

Reklama

Polecana książka

Polecane artykuły

Najczęściej czytane

Blog