Jesteś tutaj: SPP Polanka > Artykuły > Kalendarz pszczelarza > Czas na główny przegląd

Czas na główny przegląd

Piotr Skorupa, Opublikowano:

Przegląd wiosenny

Wygląda na to, że temperatura pozwoli teraz na główny wiosenny przegląd. Podczas przeglądu należy ocenić stan rodziny:

  1. ilość zapasów pokarmowych w gnieździe,
  2. jakość czerwienia przez matkę pszczelą,
  3. zdrowotność rodziny,
  4. siłę rodziny.

Przegląd taki wymaga temperatury przynajmniej 15-16 stopni Celsjusza w cieniu i możliwie bezwietrznej pogody.

Zapasy pokarmu energetycznego w gnieździe powinny wynosić 5-6 kg. Bardzo ważny jest też zapas pierzgi. Jeżeli pogoda jest znośna pszczoły powinny teraz intensywnie nosić pyłek. Na ogół jest to intensywnie żółty pyłek leszczyny i wierzby. Jeżeli brakuje w ulu pokarmu pszczoły matka może ograniczać czerwienie, a pszczoły są mniej skłonne do dalszych lotów po pyłek. Braki trzeba szybko wyrównać.

Jeżeli wszystko jest w porządku znajdziemy w ulu dużo czerwiu w zwartym układzie. Chciaż sama obecność czerwiu jest pozytywnym sygnałem to warto zwrócić uwagę na rodziny, gdzie tego czerwiu jest zdecydowanie mniej. Może to oznaczać, że matkę trzeba będzie wymienić. Zdecydowanie trzeba to wziąć pod uwagę kiedy czerw jest nieporządnie ułożony (rozstrzelony).

Trzeba zwrocić uwagę na wygląd czerwia. Sprawdzamy, czy larwy mają normalny wygląd i prawidłowe położenie w komórkach plastrów. Nienaturalne zabarwienie oraz zapach mogą wskazywać na obecność chorób. Także odmienne położenie czerwiu może jest takim wskaźnikiem. Trzeba się w takich sytuacjach skontaktować z doświadczonym pszczelarzem albo (być może lepiej) weterynarzem.

Siłę rodzin oceniamy na oko na podstawie ilości obsiadanych „na czarno” ramek. Ważna jest też ilość czerwia „na wygryzieniu”. Silna rodzina powinna zajmować teraz jakieś 6-7 ramek w przeliczeniu na ramki typu Dadant. Jeżeli rodzina jest słaba łączymy ją z inną słabą rodziną. Nie należy łączyć rodzin słabych ze silnymi bo być może orzyczyną osłabienia jest jakaś choroba. Nie warto utrzymywać za wszelką cenę słabych rodzi bo wahania temperatury powodują, że takie rodziny bardzo wolno się rozwijają. Duża procentowo część takiej rodziny jest zaangażowana w utrzymywanie temperatury. Jeżeli rodzina jest słaba i nie mamy możliwości połączenia jej z inną to warto zawęzić gniazdo i  dodatkowo je ocieplić.

Być może w innych rodzinach trzeba będzie gniazda poszerzyć. Przyjmuje się często, że sygnałem dla poszerzenia gniazda jest szczelne wypełnienie pszczołami skrajnej uliczki między matą a ostatnią ramką. Do poszerzenia gniazd używa się przede wszystkim plastrów z pierzgą. Wstawia się je tuż obok młodego czerwiu.

Przez cały kwiecień do poszerzenia używa się zasadniczo jasno-brązowych plastrów. Powinny być one czyste, bez śladów pleśni. Czasem pod koniec tego miesiąca może zachodzić konieczność użycia do tego celu węzy. Węzę stosujemy wtedy, gdy pszczoły zaczynają produkować wosk. Można to poznać po charakterystycznym pobielaniu brzegów komórek ciemniejszych plastrów.

Podczas głównego przeglądu należy oczyścić ul. Oprócz dennicy, gdzie gromadzi się dużo zanieczyszczeń, dobrze byłoby wyczyścić ściany ula oraz ramki. Jednak taki zabieg trwa do pół godziny, więc musi być dostatecznie ciepło.

Przegląd taki daje bardzo dużo szczegółowych informacji o stanie rodziny, ale warto zapisać to w notatkach. Przydadzą nam się do oceny wartości poszczególnych rodzin.

Janusz_B

Szukaj

Polanka w powiatach

Reklama

Polecana książka

Polecane artykuły

Najczęściej czytane

Blog