Jesteś tutaj: SPP Polanka > Artykuły > Aktualności > Ankieta COLOSS 2009/2010

Ankieta COLOSS 2009/2010

Piotr Skorupa, Opublikowano:

Dnia […] o godz. […] Grażyna Topolska <grazyna_topolska@sggw.pl>  napisał(a):

„Szanowni Państwo,

Zwracamy się do Państwa z prośbą o rozprowadzenie wśród pszczelarzy ankiety Coloss dotyczącej strat rodzin pszczelich. Wyniki zeszłorocznej ankiety zostały zamieszczone w artykule „Ginięcie rodzin pszczelich – wyniki pierwszej edycji międzynarodowej ankiety COLOSS”, który ukazał się w nr 5 tegorocznego „Pszczelarstwa”

[Tutaj do pobrania ankieta – dop. Piotr_S]

Obecnie, za pomocą nowej ankiety COLOSS rozpoczynamy zbieranie danych dotyczących zimy 2009/2010 . Pytania tej ankiety są tak sformułowane, aby można było zebrać i porównać informacje dotyczące nie tylko pasiek w Europie, ale także pasiek w USA, Kanadzie, Izraelu, Chinach czy Kirgistanie. Przedstawiciele tych państw brali udział w tworzeniu tej ankiety. Aby dane były reprezentatywne informacje powinny być zebrane od przynajmniej 5% pszczelarzy w danym kraju, posiadających przynajmniej 5% rodzin pszczelich. W poprzedniej ankiecie dane z Polski dotyczyły około 0,8% zarejestrowanych pszczelarzy i 1,4% rodzin pszczelich. Aby zwiększyć reprezentatywność informacje zbierane będą wszelkimi możliwymi drogami. Bardzo prosimy o jak najliczniejszy udział w ankiecie. Wkrótce zostanie także uruchomiona internetowa ankieta w języku polskim na stronie www.beemonitoring.org. Na podstawie dochodzących do nas informacji przypuszczamy, że tej zimy w Polsce znowu zginęło wiele rodzi pszczelich, ale niezbędne jest, zebranie informacji także od tych pszczelarzy, którzy nie odnotowali znacznych strat, albo w ogóle nie utracili żadnych rodzin. W ankiecie prosimy o podanie takich danych osobowych jak: nazwisko i imię oraz miejsce zamieszkania (dane nie będą udostępniane osobom trzecim), ale osoby, które nie chcą ujawniać tych informacji mogą wypełnić dane
anonimowo. Niezbędna jest natomiast przybliżona lokalizacja pasieki (pasiek).

Ankieta Coloss prowadzona jest niezależnie od ankiety wymaganej od pszczelarzy przesyłających próbki do badania do Instytutu Weterynarii w Puławach- która gromadzi dane tylko z pasiek, gdzie straty zimowe wyniosły  przynajmniej 10%.

Liczymy na Państwa pomoc w rozpropagowaniu ankiety wśród członków Państwa Organizacji i jednocześnie chcemy wyrazić wdzięczność, wszystkim pszczelarzom, którzy wypełnili zeszłoroczną ankietę, oraz tym, którzy pomagali nam w zbieraniu potrzebnych informacji.

Wypełnione ankiety prosimy przesłać na adres:
Pracownia Chorób Owadów Użytkowych,
KPiDW, Wydz. Med. Wet., SGGW
02-786 Warszawa
ul. Ciszewskiego 8

Z pszczelarskim pozdrowieniem,
Grażyna Topolska

dr hab. Grażyna Topolska
Pracownia Chorób Owadów Użytkowych
KPiDW, Wydz. Med. Wet, SGGW
ul. Ciszewskiego 8
02-786 Warszawa
tel. 022 59 361 40″

Kategorie: Aktualności

Szukaj

Polanka w powiatach

Reklama

Polecana książka

Polecane artykuły

Najczęściej czytane

Blog