Jesteś tutaj: SPP Polanka > Artykuły > Aktualności > Niestraszna nam zwykła grypa, gdy w słoiku pachnie lipa

Niestraszna nam zwykła grypa, gdy w słoiku pachnie lipa

Piotr Skorupa, Opublikowano:

Epidemia na Ukrainie

U ponad 81 tys. ludzi wykryto grypę lub objawy grypopochodne, z tej liczby do szpitala trafiło 2341 pacjentów – głoszą najnowsze statystyki ukraińskiego ministerstwa zdrowia. Epidemia postępuje błyskawicznie – dzień wcześniej hospitalizowanych było 951 osób. Rośnie też liczba śmiertelnych ofiar A/H1N1, a władze w Kijowie proszą świat o pomoc. (info tvn24).

Miód jest substancją aktywną ponieważ zawiera enzymy, które szczególnie po rozcieńczeniu wodą zwiększają swoją aktywność wobec badanych drobnoustrojów. Są to oksydaza glukozy i lizozym, przypuszczalnie także białka mleczka pszczelgo takie jak apidacyna oraz peptyd abacyna. Substancje te sąwytwarzane w gruczołach gardzielowych i ślinowych pszczół robotnic i dodawane do nektaru lub spadzi w trakcie ich przetwarzania na miód. Oksydaza glukozy katalizuje utlenianie glukozy. W wyniku skomplikowanych reakcji biochemicznych powstaje jako produkt uboczny nadtlenek wodoru, który działa bakteriostatycznie i fungistatycznie, a także bakteriobójczo i grzybobójczo.

W naturalnym miodzie reakcja, w której powstaje nadtlenek wodoru zachodzi bardzo wolno. Antybiotyczna aktywność świeżego nierozcieńczonego miodu jest bardzo mała. Natomiast po rozcieńczeniu wodą wytwarzanie nadtlenku wodoru ulega znacznemu przyśpieszeniu. Nasze babcie wiedziały dlaczego należy nas poić w stanach gorączkowych kwiatem lipowym z miodem. Szczególnie miody spadziowe z drzew iglastych wykazują dużą aktywność. Nawet w dużym rozcieńczeniu oddziaływują jeszcze na przykład.
na gronkowca złocistego .

Niestraszna nam zwykła grypa, gdy w słoiku pachnie lipa
źródło: Bogdan Kędzia Elżbieta Hołderna-Kędzia

Miód Skład i właściwości biologiczne
Uwaga : W przypadku pandemii grypy nie należy przyjmować niczego z poniższej listy:
-czarny bez
-miód
-czekolada
-echinacea
-nabiał i banany (powodują wzrost wydzielania śluzu)
-algi spirulina i chlorella ponieważ powodują wzrost produkcji cytokin, w przypadku normalnej grypy nie ma przeciwskazań.

Kategorie: Aktualności

Szukaj

Polanka w powiatach

Reklama

Polecana książka

Polecane artykuły

Najczęściej czytane

Blog