Jesteś tutaj: SPP Polanka > Artykuły > Choroby i szkodniki pszczele > Higiena pasieki

Higiena pasieki

Piotr Skorupa, Opublikowano:

Pierwszym źródłem zakażenia i rozpowszechnienia się chorób pszczelich to nie przestrzeganie podstawowych zasad higieny pasiecznej. Ule po rodzinach, które się osypały należy dokładnie oczyścić przed zasiedleniem ich przez następną rodzinę. Najlepiej opalić wnętrze ula opalarką, albo lampą lutowniczą. Należy też sprawdzić stan uli. Ewentualne popsucia naprawić. Wnętrze ula można pomalować pokostem lecz nie jest to konieczne. Pszczoły i tak wnętrze ula poszyją kitem.

Z zewnątrz ul malujemy farbą olejną w kolorze : żółtym, białym, niebieskim, lub zielonym. Po przeglądzie każdej rodziny zanim przejdziemy do drugiej należy sprzęt pasieczny oczyścić, aby nie rozprzestrzeniać chorób które ewentualnie mogą wystąpić w jakiejś rodzinie.

Należy regularnie wymieniać wodę w poidle pasiecznym. Stare plastry mogą być siedliskiem chorób pszczelich. Systematycznie trzeba je wymieniać. Najlepiej gdyby w rodzinie nie było starszych plastrów niż 3-letnie.

Przed ulem powinna być wyłożona wykładzina z kawałków ceraty .Ułatwia to nam obserwowanie co pszczoły wynoszą z ula. W pracowni powinien panować porządek, sprzęt znajdujący się tam odkażony i czysty. Pracownia powinna być zabezpieczona przed szkodnikami (np.myszami) które potrafią narobić dużo bałaganu (np.zniszczyć plastry).

Szukaj

Polanka w powiatach

Reklama

Polecana książka

Polecane artykuły

Najczęściej czytane

Blog