Kliknijcie i korzystajcie
czytaj więcejMonitoring warrozy
Wielokrotnie przez forum Polanki i Zagajnika przewijał się problem monitoringu naszych pasiek pod kątem oceny stanu zainfekowania warrozą. Zintegrowane poczynania w skali kraju poprzez system monitoringu warrozy posiadają nasi południowi sąsiedzi o czym kilkakrotnie pisał pan Stanisław Zbieg. Potrzeba uruchamiania takich działań leży w interesie pszczelarzy jak i instytucji badawczych przygotowujących program zwalczania warrozy w Polsce.
Mając powyższe na uwadze SPP Polanka zamierza zlecić do Oddziału Pszczelnictwa ISiK w Puławach wykonanie pracy badawczej pod nazwą
Jesteśmy po pierwszych rozmowach z dyrekcją OPSiK w Puławach i powodzenie przedsięwzięcia zależy od zainteresowania, tzn. chęci uczestnictwa w programie dużej ilości pszczelarzy, członków i sympatyków Stowarzyszenia. Będziemy w tym uczestniczyć mając na względzie zdrowie naszych pasiek, a zatem wszyscy którzy przystąpią do programu muszą mieć na uwadze rzetelność i staranność w przygotowywaniu materiałów do badań. Wyniki badań pozwolą na ocenę skuteczności działania wszystkich dotąd stosowanych przez pszczelarzy metod leczenia.
A teraz konkrety:
– Badania dotyczyć będą osypu zimowego pszczół. Ilość próbek z pasieki podana zostanie w okresie późniejszym po ustaleniu przez Instytut metodyki badań. Prawdopodobnie będzie to dotyczyło 20 – 30 % rodzin w pasiece. Ważne jest aby próby były wiarygodne, a więc powinny obejmować całość zimowego osypu z danej rodziny. Próby będą musiały być przesłane lub dostarczone do Puław.
Po przeprowadzeniu badań Instytut przekaże do pszczelarza informacje:
– o porażeniu warrozą poszczególnych rodzin oraz o średnim porażeniu pasieki
– a także dodatkowo o stopniu porażania nosemozą,
– o obecności zmumifikowanego czerwiu (grzybica)
– do wyników dołączone zostaną sugestie postępowania przeciwwarrozowego.
1. Wskazane, choć nie konieczne jest podanie przez pszczelarza jakie leki przeciwwarrozowe stosowane były w ostatnich latach.
2. Wyniki badań prób osypu zimowego pozostaną do wiadomości pszczelarza, oraz wykorzystywane będą przez Instytut do publikacji i dalszych prac badawczych i nie będą przekazywane do innych instytucji.
3. Koszt badania próbki w wysokości 10 zł/próbę i koszt wysyłki ponosi pszczelarz. Przewidywana jest refundacja tych kosztów z ARR w ramach realizacji mechanizmu „Wsparcie rynku produktów pszczelich w sezonie 2006/2007”. Zakres refundacji zostanie określony po sporządzeniu planu finansowego dla projektu.
4. Po zakończeniu pracy badawczej wyniki zostaną opracowane i opublikowane w czasopismach pszczelarskich.
Mamy nadzieję że będzie to początek cyklicznych corocznych działań do których konieczności i przydatności nie musimy nikogo przekonywać.
Gorąco zachęcam do dyskusji na temat projektu na forum, a osoby zdecydowane na udział w przedsięwzięciu proszę o przekazywanie swoich danych adresowych łącznie z podaniem wielkości pasiek do objęcia monitoringiem na adres:
Sprawa jest bardzo pilna gdyż projekty na dofinansowanie z ARR powinny być przygotowane do 10.10.2006 r, a termin ich złożenia upływa 20.10.br.
Post autorstwa Jarka Drzewińskiego skopiowany z forum Zagajnika
Do dyskusji na ten temat możesz się przyłączyć tutaj (forum Polanki) lub tutaj (forum Zagajnika)
Szukaj
Polanka w powiatach
Reklama
Polecana książka
„Jak zgodnie z prawem sprzedawać miód z własnej pasieki”
czytaj więcejPolecane artykuły
- Kompendium wiedzy dotyczące refundacji w roku 2024! Aktualizacja sprzęt!
- Spotkanie szkoleniowe SPP Polanka
- Ogólnopolski konkurs: PSZCZELARZ ROKU
- Rasy i linie pszczół – przegląg wg informatora KCHZ
- Matki pszczele – znakowanie
- Czy wykorzystamy dostępne wsparcie ?
- Kwiecień w pasiece
- Żuczek ulowy (Aethina tumida) – mały chrząszcz ulowy
- POLSKIE PSZCZELARSTWO A. D. 2005
Najczęściej czytane
- zapisy na rok 2025!
- Kompendium wiedzy dotyczące refundacji w roku 2024! Aktualizacja sprzęt!
- Mapa członków Polanki
- Spotkanie polankowe – jesień 2024
- Warroza – kwas mrówkowy
- Jak umierają pszczoły?
- Wrzesień w pasiece
- spadź cementowa z modrzewia
- Spotkanie szkoleniowe SPP Polanka
- Linia car: Pogórska (Cb)