Kliknijcie i korzystajcie
czytaj więcejWarroza – usuwanie czerwiu
Usuwanie czerwiu w walce z warrozą
Nieskuteczność zabiegów leczniczych przeciw warrozie przed zimą, powrót z wędrówki, gdzie na miejscu stało wiele rodzin pszczelich, np. na kasztan czy na jodłę, przeciągające się późną jesienią czerwienie – takie sytuacje stwarzają niebezpieczeństwo, że roztocze varroa destructor rozmnoży się wyjątkowo licznie. Przyczyną nieprzerwanego czerwienia mogą być warunki pogodowe, skłonności wynikające z rasy, np. Ligustica czerwi bardzo długo, albo też uwarunkowania genetyczne.
Jakiekolwiek zabiegi lecznicze przy pomocy dostępnych pszczelarzowi środków nie przyniosą już efektu.
Rodzina pszczela jest skazana na zagładę
Jeżeli pomimo to chcemy uratować taką rodzinę, musimy sięgnąć do metod drastycznych – całkowicie usunąć czerw. W czerwiu znajduje się ok. 80% populacji warrozy żyjącej w rodzinie pszczelej. Zaledwie 20% roztocza pasożytuje na dorosłych owadach.
Już samo usunięcie czerwiu powoduje ogromną redukcję ilości roztocza. Zabieg ten w zasadzie można przeprowadzać od kwietnia do września. Warunkiem jest jednak, tak jak przy tworzeniu odkładu, dysponowanie odpowiednią ilością pszczół, zależnie od pory roku. Jeżeli zabieg przeprowadzamy w kwietniu, to wystarczy 1000-1500g pszczół; we wrześniu musi ich być ok. 2000g. Taki rodzaj oczyszczenia rodziny pszczelej z warrozy daje możliwość jednoczesnej wymiany matki.
Jak to zrobić?
Przy dobrej pogodzie, kiedy dużo pszczół jest poza ulem, przestawić ul o metr na bok. Na to miejsce ustawić przygotowany (czysty, wydezynfekowany) nowy ul. W nowym ulu wstawić ramki z węzą i podkarmiaczkę ramkową. Następnie matkę ze starego ula przekładamy do nowego w klateczce zatkanej tylko ciastem miodowo-cukrowym. Jeżeli przy okazji mamy zamiar wymienić matkę, to zamiast starej w klateczkę wkładamy nową. Matkę w klateczce poddajemy pośrodku nowych ramek z węzą. Pszczoły ulowe zmiatamy do nowego ula; wszystkie pszczoły zbieraczki powracając trafiają do niego same. Teraz w nowym ulu należy wykonać dowolny skuteczny zabieg leczniczy przeciw warrozie (kwas mrówkowy, Perizin, itp.)
Ponieważ w nowym ulu nie ma pokarmu, karmimy płynnie. Najlepiej zastosować gotowy syrop odżywczy albo roztwór cukru 1:1.
Tak oczyszczona rodzina, w której prawie nie ma roztocza, ma teraz optymalną szansę na przeżycie. Jeżeli zabieg przeprowadzamy wczesną wiosną, albo jeżeli jest odpowiednio dużo pszczół, to otrzymamy rodzinę zdrową, witalną i zdolną przetrwać zimę. Nakład czasu jest przy tym niewielki.
Dodatkową zaletą jest fakt, że pozyskujemy całkowicie nowo wybudowane plastry.
Co zrobić z porażonym czerwiem?
Są dwie możliwości dalszego postępowania z pozostałym w starym ulu czerwiem porażonym warrozą:
- Część pszczół ulowych pozostawiamy w starym ulu. W ciągu kolejnych 24 dni czerw się wygryzie. W tym czasie trzeba tę część rodziny, mocno porażonej warrozą, poddać skutecznym zabiegom leczniczym, tak aby zniszczyć warrozę. Należy jednak pamiętać, że wygryzające się pszczoły będą mocno poszkodowane.
- Ramki z czerwiem włożyć na 24 godziny do zamrażarki, a następnie wytopić.
Wybór spośród tych możliwości leży w gestii pszczelarza.
kwiecień 2005
Johann van den Bongard
Donkweg 41
47877 Willich-Anrath
info@bienenland.de
tłumaczenie z języka niemieckiego
Edyta
Szukaj
Polanka w powiatach
Reklama
Polecana książka
„Jak zgodnie z prawem sprzedawać miód z własnej pasieki”
czytaj więcejPolecane artykuły
- Kompendium wiedzy dotyczące refundacji w roku 2024! Aktualizacja sprzęt!
- Spotkanie szkoleniowe SPP Polanka
- Ogólnopolski konkurs: PSZCZELARZ ROKU
- Rasy i linie pszczół – przegląg wg informatora KCHZ
- Matki pszczele – znakowanie
- Czy wykorzystamy dostępne wsparcie ?
- Kwiecień w pasiece
- Żuczek ulowy (Aethina tumida) – mały chrząszcz ulowy
- POLSKIE PSZCZELARSTWO A. D. 2005
Najczęściej czytane
- Spotkanie polankowe – jesień 2024
- Mapa członków Polanki
- Przechowywanie suszu
- Kompendium wiedzy dotyczące refundacji w roku 2024! Aktualizacja sprzęt!
- Wrzesień w pasiece
- Spotkanie szkoleniowe SPP Polanka
- Rasy i linie pszczół – przegląg wg informatora KCHZ
- Zrób to sam – maty słomiane
- Warroza – kwas mrówkowy
- Monitoring warrozy