
Kliknijcie i korzystajcie
czytaj więcejArtykuł stanowi próbę posumowania dotychczasowej wiedzy na temat walki z ewentualną inwazją żuczka ulowego (Aethina tumida) na teren Polski. Proponuje sposoby zachowania się wobec problemu, przeciwdziałanie i reakcję w przypadku zaistnienia problemu w konkretnej pasiece.
Zadaniem artykułu nie jest wywoływanie paniki wśród polskich pszczelarzy i wyolbrzymianie problemu, z uwagi jednak na sposób i szybkość rozprzestrzeniania się żuczka ulowego należy mieć się na baczności, w interesie każdego pszczelarza jest przyswojenie sobie przynajmniej podstawowych wiadomości i zasad postępowania.
Prewencja i obrona
Działanie leżące poza indywidualnymi możliwościami pszczelarzy
Najważniejszym czynnikiem w zwalczaniu inwazji żuczka ulowego jest wczesne wykrycie rozpoznanie objawów.
Te informacje pozwolą nam na podjęcie pewnych czynności mogących przyczynić się do wczesnego wykrycia i wstępnej walki z żuczkiem ulowym, co robić:
I jeszcze garść porad z broszury niemieckiego Ministerstwa Ochrony Konsumenta dostępnej w internecie:
www.buckfast-niedersachsen.de/beutenkaefer.pdf.
Praktyczne porady:
Przeszukanie ula
Zdejmij daszek i połóż go obok do góry nogami. Zdejmij, jeżeli jest, nadstawkę miodową i ewentualnie górny korpus i postaw je na odwrotnie położonym daszku. Po kilku minutach przenieś te części i obszukaj wewnętrzną stronę daszka.
Podczas otwierania ula małe żuki ulowe szybko uciekają od światła. Wypatruj, czy widać je, jak uciekają z plastrów lub biegają po daszku lub dennicy.
Przy ciepłej pogodzie małe żuki ulowe przebywają najczęściej na dennicy, jak jest zimno, to chronią się do wnętrza kłębu pszczół.
Typowe miejsce składania jajek znajdziesz najczęściej w szparach ula, szczególnie pod górnymi listewkami ramek. Larw szukaj tez w plastrach i na dennicy.
Stosowanie wkładek
Prostą metodą do stwierdzenia obecności małego żuka ulowego jest włożenie na dno wkładki z tektury falistej. Wykorzystuje się przy tym skłonność żuka do chowania się w szparach.
Usuń najpierw górną część papieru z falistego kartonu, żeby odkryć fałdy.
Wlóż karton fałdami do góry w tyle, na dno ula. Możesz też użyć pofałdowanego plastyku, dłużej się trzyma. br>Przy każdej kontroli rodzin przeszukuj wkładkę i dennicę na obecność dorosłych żuków a szpary przejrzyj, czy nie ma jajek.
Jeżeli masz dennice z metalową siatką, to podłóż wkładkę pod spod, jeżeli oczka siatki są co najmniej 3,5 mm.
Jeżeli jednocześnie sprawdzasz opad warrozy, to wkładka może pokrywać tylko część dennicy.
Na zakończenie
Na dzień dzisiejszy nie są dostępne środki chemiczne, brak również opracowanego jednolitego programu mającego na celu walkę ze szkodnikiem.
Z każdym podejrzeniem o wykryciu obecności szkodnika w swojej pasiece należy zwracać się do powiatowego lekarza weterynarii, jego obowiązkiem jest udzielenie pomocy w przypadku faktycznego istnienia zagrożenia.
Opracowanie i tłumaczenie:
Edyta Tański
Aleksander Biegus
Kliknijcie i korzystajcie
czytaj więcej„Jak zgodnie z prawem sprzedawać miód z własnej pasieki”
czytaj więcej