Kliknijcie i korzystajcie
czytaj więcejRozliczenia z KOWR – bieżący projekt
Dostaliśmy maila, który precyzuje wiele spraw związanych z rozliczeniami bieżących projektów. Niektóre punkty dotyczą tylko organizacji ale są takie, które odnoszą się wprost do pszczelarzy, stąd cytuję całego maila i dodaję jego załącznik. Zapoznajcie się.
Szanowni Państwo,
Z upoważnienia Kierownictwa DIR uprzejmie informuję, że KOWR w ramach mechanizmu „Wsparcie rynku produktów pszczelich” na lata 2020-2022, jako dokument (o którym mowa w Warunkach udziału w mechanizmie) poświadczający umieszczanie na rynku produktów pszczelich, będzie uznawał Oświadczenie podpisane przez pszczelarza, producenta produktów pszczelich, w którym oświadczy on, że umieszcza na rynku wszystkie produkty pszczele wyprodukowane w swoim gospodarstwie pszczelarskim zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa (np. w ramach sprzedaży bezpośredniej, czy rolniczego handlu detalicznego).
Mając na uwadze powyższe, w celu uzyskania refundacji poniesionych kosztów w ramach projektu Analiza jakości miodu , podmiot uprawniony razem w wnioskiem o refundację może złożyć w KOWR poświadczone za zgodność z oryginałem przez pszczelarzy/ producentów produktów pszczelich, od których pobrano próbki poddane analizie, czytelnym imieniem i nazwiskiem Oświadczenia, że umieszczają oni wszystkie wyprodukowane produkty pszczele na rynku zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa (np. w ramach sprzedaży bezpośredniej czy rolniczego handlu detalicznego).
Ww. Oświadczenia odbiorców końcowych mogą być również składane w podmiocie uprawnionym w działaniach Zakup sprzętu pszczelarskiego oraz Zakup urządzeń do prowadzenia gospodarki wędrownej.
Jednocześnie uprzejmie informujemy, że pszczelarz/ producent produktów pszczelich składający Oświadczenie zobowiązany jest do posiadania dokumentów poświadczających faktyczne umieszczanie na rynku produktów pszczelich zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, na przykład dokumentacji zawierającej informację o ilościach sprzedanych w danym miesiącu, ewidencję sprzedaży, księgę przychodów i rozchodów, rachunki, faktury, itp.
Dokumenty potwierdzające faktyczne umieszczanie produktów pszczelich na rynku podlegać będą weryfikacji podczas kontroli na miejscu, przeprowadzanej przez KOWR u odbiorcy końcowego.
W załączeniu wzór Oświadczenia do ewentualnego wykorzystania przy realizacji ww. projektów.
Ponadto przypominamy, aby wzory plików dotyczących „Szczegółowego zestawienia wydatków” w obrębie poszczególnych działań, nie podlegały żadnym modyfikacjom (np. scalanie, dodawanie/ usuwanie kolumn). Ważne jest również, prawidłowe- zgodne z pozycjami na fakturze, wypełnienie „Szczegółowego zestawienia wydatków” w szczególności w działaniach Zakup sprzętu pszczelarskiego oraz Zakup urządzeń do prowadzenia gospodarki wędrownej (każdy asortyment/ pozycja z faktury w osobnym wierszu).
W „Szczegółowym zestawieniu wydatków” powinny znaleźć się tylko osoby/ pszczelarze występujący w „Wykazie pszczelarzy (…)”- załącznik nr 8 do Warunków udziału w mechanizmie, przesłanym na etapie weryfikacji projektów.
Przesyłane e-mailowo pliki powinny być opisane w tytule wiadomości np. numerem projektu/ nazwą podmiotu uprawnionego. W celu ułatwienia komunikacji została utworzona skrzynka pocztowa: pszczelarstwo@kowr.gov.pl, na którą również można wysyłać wyżej wymienione pliki.
Przypominamy równocześnie, iż w przypadku działania Zakup urządzeń do prowadzenia gospodarki wędrownej wymagane jest tylko ubezpieczenie OC, bez konieczności załączania kopii polisy do wniosku o refundację.
KOWR, od bieżącego sezonu 2019/2020, nie wymaga również przesyłania wraz z wnioskiem o refundację umów (zawartych pomiędzy Związkiem/ Stowarzyszeniem a odbiorcą końcowym (pszczelarzem)), podpisywanych w działaniach Zakup sprzętu pszczelarskiego i Zakup urządzeń do prowadzenia gospodarki wędrownej.
Jednocześnie informujemy, iż wszystkie wymogi dotyczące realizacji projektu znajdują się w zawartych umowach pomiędzy KOWR a podmiotem uprawnionym.
Szukaj
Polanka w powiatach
Reklama
Polecana książka
„Jak zgodnie z prawem sprzedawać miód z własnej pasieki”
czytaj więcejPolecane artykuły
- Kompendium wiedzy dotyczące refundacji w roku 2024! Aktualizacja sprzęt!
- Spotkanie szkoleniowe SPP Polanka
- Ogólnopolski konkurs: PSZCZELARZ ROKU
- Rasy i linie pszczół – przegląg wg informatora KCHZ
- Matki pszczele – znakowanie
- Czy wykorzystamy dostępne wsparcie ?
- Kwiecień w pasiece
- Żuczek ulowy (Aethina tumida) – mały chrząszcz ulowy
- POLSKIE PSZCZELARSTWO A. D. 2005
Najczęściej czytane
- Spotkanie polankowe – jesień 2024
- Kompendium wiedzy dotyczące refundacji w roku 2024! Aktualizacja sprzęt!
- Przechowywanie suszu
- Wrzesień w pasiece
- Matki pszczele – znakowanie
- 025 – Wpływ pasieki, gleby i klimatu na produkcję miodu i zimowlę, trójkąt kopulacyjny
- Mapa członków Polanki
- Jakość polskich produktów pszczelich, mapa mózgu owada, dzika pszczoła miodna
- POLSKIE PSZCZELARSTWO A. D. 2005
- 022 – Toponimy pszczelarskie, dręcz pije hemolimfę, sztuczna inteligencja jako ekspert pszczelarski?