Kliknijcie i korzystajcie
czytaj więcejWentylacja ula w zimie
Zimowa wentylacja ula
Poglądów na to, jaka powinna być wentylacja w ulu jest tyle ile pszczelarzy biorących udział w dyskusji na ten temat. Ja przedstawię tutaj swój pogląd na ten problem, który oczywiście nie jest ostatecznym rozwiązaniem dylematów w tym względzie. Jednakże to, że licząca 200 rodzin pszczelich pasieka pomyślnie wychodzi z zimowli świadczy o tym, że przygotowanie rodzin do zimowli było prawidłowe. Oczywiście, moje rady przydadzą się tylko przy zimowaniu silnych rodzin.
Do oceny prawidłowości wentylacji w ulu należy bezdyskusyjnie przyjąć dwie oznaki.
- Jeśli po zimowli w ulu jest wilgoć – zacieki, wilgotna węza i zapleśniała pierzga na zewnętrznych ramkach, to takie oznaki świadczą o nieprawidłowej wentylacji.
- Jeśli śladów wilgoci nie stwierdzamy, to wentylacja była prawidłowa. Jednakże możliwe jest, że nieświadomie i w sposób niezamierzony doprowadzamy do licznego osypu i strat pszczół. Niedostateczna bowiem wentylacja może doprowadzić do upadku rodziny pszczelej. Bywa tak, że pszczelarz starając się zmniejszać straty ciepła silnie zmniejsza wylotki, otrzymując odwrotny od zamierzonego rezultat. Wilgoć w ulu doprowadza do jego wychłodzenia.
Do moich celów wykorzystuję „propolon” o grubości 30 mm. Jeśli na „propolon” nie kładę żadnej poduszki bocznej, to ma on tendencję do „garbienia się”, w efekcie tego zjawiska pojawia się możliwość przechodzenia pszczół pod folią. Tak więc w czasie jesiennego podkarmiania pszczoły bardzo często budują mostki, nie usuwam ich jednak, daje to pszczołom możliwość przechodzenia zimą z jednej ramki na drugą. Wiosną jednak, przed nałożeniem nadstawek mostki usuwam, ta czynność nie zajmuje zbyt dużo czasu. Między „porolonem” a daszkiem ula jest duża przestrzeń, co sprzyja dobrej wentylacji i w wyniku tego daszek ula i „porolon” są zawsze suche, oczywiście jeżeli daszek nie przecieka.
27.03.2006
Nikołaj Porosatnikow
tłum. Alek
Szukaj
Polanka w powiatach
Reklama
Polecana książka
„Jak zgodnie z prawem sprzedawać miód z własnej pasieki”
czytaj więcejPolecane artykuły
- Kompendium wiedzy dotyczące refundacji w roku 2024! Aktualizacja sprzęt!
- Spotkanie szkoleniowe SPP Polanka
- Ogólnopolski konkurs: PSZCZELARZ ROKU
- Rasy i linie pszczół – przegląg wg informatora KCHZ
- Matki pszczele – znakowanie
- Czy wykorzystamy dostępne wsparcie ?
- Kwiecień w pasiece
- Żuczek ulowy (Aethina tumida) – mały chrząszcz ulowy
- POLSKIE PSZCZELARSTWO A. D. 2005
Najczęściej czytane
- Rasy i linie pszczół – przegląg wg informatora KCHZ
- Mapa członków Polanki
- zapisy na rok 2025!
- Spotkanie prezesów dolnośląskich organizacji pszczelarskich
- Jak opuściłem woskowy kołchoz
- Spotkanie szkoleniowe SPP Polanka
- Produkcja węzy pszczelej domowym sposobem z własnego wosku
- Linia car: Karpatka
- Kompendium wiedzy dotyczące refundacji w roku 2024! Aktualizacja sprzęt!
- Kwiecień w pasiece