Jesteś tutaj: SPP Polanka > Artykuły > Kącik naukowy > Inwert – informacja producenta, Cargill Polska

Inwert – informacja producenta, Cargill Polska

Piotr Skorupa, Opublikowano:

Szanowny Panie,

Poniżej znajdzie Pan informacje dotyczące naszych produktów, które obecnie proponujemy hodowcom pszczół. W załączeniu także podstawowe informacje na temat syropów glukozowych. *

Przez wiele lat nasza propozycja do skarmiania pszczół były syropy Fruktil 42 (HFSS42 o zawartości fruktozy 42%) oraz Fruktil 55 (HFSS 55, o zawartości fruktozy 54%). Syropy takie są używane przede wszystkim w USA. Syropy te, szczególnie Fruktil 55, były wysoko cenione, szczególnie ze względu na wysoka sucha masę (76%) oraz wysoka zawartość fruktozy, która zapobiegała krystalizacji produktu.

Produkcja tych syropów, tak jak produkcja cukru, podlega ostrym regulacjom prawnym. Limitowanie produkcji dotyczy syropów o zawartości fruktozy powyżej 10% w suchej masie. Niestety, tak jak się obawialiśmy, w czasie negocjacji warunków przystąpienia do EU Polsce nie udało się wynegocjować korzystnych kwot produkcyjnych. To spowodowało, ze od maja nie możemy zaopatrywać naszych dotychczasowych klientów – pszczelarzy – w tego typu syropy, ponieważ nie możemy ich produkować w wystarczających ilościach. Nasza produkcja została ograniczona o ponad 60%.

Jednocześnie widać jak bardzo wzrosła cena cukru – obecnie to już dużo
powyżej 2,50 PLN/kg.

Rozwiązaniem tej sprawy jest syrop, który zawiera mniejsza ilość fruktozy (czyli ok. 9%). Wśród pozostałych cukrów są glukoza, sacharoza, maltoza oraz cukry wyższe (polimery glukozy).** W obecnej chwili produkujemy 2 takie syropy. Widzimy, że syropy o podobnym składzie cukrowym i właściwościach są produkowane i proponowane hodowcom pszczół w Europie Zachodniej (Francja, Niemcy, Austria).

Obecnie mamy już wyniki ze stosowania naszych nowych produktów, czyli mieszanek syropu glukozowo-fruktozowego z cukrem, na początku sezonu. Hodowcy są zadowoleni, gdyż produkt ma dobre właściwości: wysoka sucha masę (min 76%), bardzo łatwo się przygotowuje do użycia (wystarczy lekko podgrzać), nie krystalizuje w ulach.

Rozpoczęliśmy już prace z naszymi syropami w innych krajach, także użytych jako baza z dodatkiem witamin i innych substancji. Współdziałamy przy tym z naszym działem Animal Nutrition. Również dzięki dużemu wsparciu hodowców lokalnych będziemy sprawdzać jak zachowują się nasze nowe produkty.***

Obecnie sprawdzamy, jak pszczoły przezimują po skarmieniu ich syropem. Wyniki będą opracowane w kwietniu.****

Informacja przekazana przez:
Dariusz Musiał
Technolog
Cargill Polska

Uwagi:

*  czytaj (plik w formacie pdf)
**   właściwości syropu  D 03085 (plik w formacie pdf)
***   m.in. pasieka zarodowa Maciejów; Pan Zieniewicz – pszczelarz
****   według informacji otrzymanej z RZP, w dotychczasowych dostawach stwierdzono, że pH syropu zawiera się w dolnych  granicach deklarowanych przez producenta, oraz wartość HMF jest poniżej 2 mg/100 g.
Kategorie: Kącik naukowy

Szukaj

Polanka w powiatach

Reklama

Polecana książka

Polecane artykuły

Najczęściej czytane

Blog