Jesteś tutaj: SPP Polanka > Spotkanie Sudeckiego Klubu Pszczelarza

Spotkanie Sudeckiego Klubu Pszczelarza

Marcin, Opublikowano:

Ul to bioreaktor.

Na zaproszenie Sudeckiego Klubu Pszczelarza Polanka w dniu 27.02.2021r przybył do nas znany i cieniony pszczelarz Pan Zdzisław Zieniewicz z Wrocławia. Z wielką ostrożnością i odpowiedzialnością w Teatrze dramatycznym w Wałbrzychu odbyło się Walne zebranie członków Klubu Polanki. Można nam zarzucić, że w dobie pandemii i obostrzeń jesteśmy nieodpowiedzialni ale pszczelarz musi się szkolić i podnosić swoją wiedzę. Preludium do wykładu  inauguracyjnego przedstawił kolega prezes Kazimierz Czechowski. Wyświetlił prezentację multimedialną dotycząca jakości wosku i węzy pszczelej w Polsce. Tą samą którą kilka dni wcześniej pokazał dolnośląskiej grupie roboczej, która to z inicjatywy organizacji pszczelarskich spotkała się w Izbie Rolniczej we Wrocławiu.

Nasz szczególny gość Zdzisław Zieniewicz przystąpił do wykładu przedstawiając i omawiając 5 problemów pszczelarzy w kontekście rodziny pszczelej jako bioreaktora ale głównym i wiodącym tematem jednak był problem jakości wosku oraz węzy oferowanej polskim pszczelarzom. O zgrozo! Z racji, że nasz prelegent to emerytowany chemik miał i ma możliwości zagłębiania się w temat wosku. Szkoda tylko, że co niektórym przeszkadza nazwisko Zieniewicz. Jak sam opowiada, jest autorem ciekawych artykułów które i tak nie mogą zostać opublikowane z racji tego, że konkretnie wskazuje z imienia i nazwiska, gdzie i kto popełnia błędy, które mają swoje następstwa w upadku pszczelarstwa polskiego. Zwieńczeniem wykładu była możliwość zadawania pytań doświadczonemu pszczelarzowi.

W druga część naszego spotkania, poświęcona była sprawom klubowym. Kolega Konrad Smolak zaprezentował warunki jak korzystać z naszego wewnętrznego forum stworzonego między innymi do komunikacji wewnętrznej. Z racji tego, że nasz komunikator WhatsApp ma pewne niedoskonałości a forum może tylko pomóc. Obecnie forum to skarbnica wiedzy nie tylko pszczelarskiej ale i klubowej. Następnie kolega Józef Żukrowski pokazał swój sprzęt udoskonalający pracę w pasiece a kolega Olgierd Iwaszkiewicz wyszedł z inicjatywą zbiórki miodu na rzecz jeszcze większej rozpoznawalności klubu i Polanki.

Końcówka spotkania należała do prezesa, który omówił całokształt pracy klubu. Było też, rozstrzygnięcie klubowego konkursu oraz nagrodzenie wolontariusza roku 2020. Został nim kolega Marcin Sabeł. Cenne nagrody popłynęły do niego. Wśród pszczelarzy zostały rozprowadzone naklejki klubowe na auto.

Na zakończenie, każdy uczestnik naszego zebrania otrzymał sadzonki wartościowych roślin tj. budlei Dawida oraz melisy. Zostały one zakupione z wewnętrznych środków naszego klubu.

Podsumowując: Każde spotkanie wnosi pewne wartości dodatnie. W naszym przypadku to wiedza oraz żywy kontakt z koleżankami i kolegami z klubu. Tego w ostatnich miesiącach nam szczególnie brakowało, bo nie wystarczy nam WhatsApp, Skype, Forum klubowe, strona internetowa. Liczymy, że już niebawem spotkamy się jak zawsze w gronie biesiadników, imprezowiczów na naszych klubowych grillach, ogniskach i integracjach.

K.Cz.

Szukaj

Polanka w powiatach

Reklama

Polecana książka

Polecane artykuły

Najczęściej czytane

Blog