Jesteś tutaj: SPP Polanka > Artykuły > Sprzęt pszczelarski > MELITHERM® – urządzenie do dekrystalizacji

MELITHERM® – urządzenie do dekrystalizacji

Piotr Skorupa, Opublikowano:

W krajach zachodnich używa się urządzenia MELITHERM®, którego zasada działania polega na podgrzaniu skrystalizowanego miodu w cylindrycznym pojemniku z perforowanym dnem. Na dnie umieszczona jest spirala grzewcza wyposażona w dokładny termostat regulowany czujnikiem kapilarnym. Skrystalizowany miód kładzie się do pojemnika (na spiralę) i podstawia pod spód drugi pojemnik (odstojnik).

W momencie uruchomienia urządzenia miód mający kontakt ze spiralą podlega podgrzaniu w takim stopniu, że przechodząc w stan płynny przepływa do dolnego pojemnika. Zasada „przepływu” gwarantuje, że miód poddawany jest działaniu temperatury jedynie tak długo aby uzyskać odpowiednią płynności i przedostać się przez otwory w dnie do podstawionego odstojnika.

Opcjonalnie zastosować można też tkaninę filtrującą, której ciasne oczka wychwytują najdrobniejsze nieczystości nie zmniejszając naturalnej zawartości pyłków kwiatowych w miodzie. Element dodatkowy (w postaci pierścienia wykonanego z perforowanej blachy nierdzewnej) wstawiony pomiędzy MELITHERM® a dolny pojemnik powoduje utratę do 1% wody w miodzie.

MELITHERM® (wykonany w całości ze stali nierdzewnej) dostępny jest w dwóch wersjach: standard iprofi.

MODEL STANDARD PROFI
Pojemnik Ø zewn. ok. * 305 478
Pojemnik wysokość * 315
Pojemność ok. 28kg 70kg
Ø wew. odpowiedniego pojemnika dolnego * 306 – 308 480 – 520
Płachta filtrująca z tkaniny nylonowej * 400 x 400 ———–
Worek filtrujący z tkaniny nylonowej * Ø 305 x 550 (dodatkowo) Ø 480 x 650
Spirala Ø ok. * 275 450
Moc kW 0,5 0,750
Rodzaj prądu 220 V zmienny
Przedział temperatury 38°C – 80°C
Wysokość w całości * ok. 460
Waga 4,5kg 7,5kg
Wydajność kg/h zależnie od rodzaju miodu (krupiec) 8 – 10 20 – 40

MELITHERM na odstojniku z pierścieniem z blachy perforowanejBadanie działania urządzenia MELITHERM® w placówce naukowej zaowocowało sprawozdaniem o następującej treści:

Sprawozdanie Uniwersytetu Hohenheim (730) Krajowy Zakład Pszczelnictwa, August-von-Hartmann-Str. 13, D 70593 Stuttgart.

Badanie urządzenia w Hohenheim, w szczególności na termiczne uszkodzenia miodu przyniosło następujące rezultaty:
Ogólnie miody nektarowe wykazują szybszy wzrost HMF aniżeli miody spadziowe. Również aktywność inwertazy spada szybciej w miodach nektarowych niż w miodach spadziowych.
Tak więc wybór miodów do analizy dokonany został tak, aby ewentualne szkody dały się łatwo dostrzec. Mimo wszystko topnienie przy 55° oraz 65°C nie wskazało praktycznie żadnego wpływu. Minimalny wzrost HMF leżał jeszcze w granicy tolerancji błędu określonej przez metodę analizy.
To samo dotyczy minimalnego obniżenia wartości inwertazy przy zastosowaniu temperatury 55°C.
Sugestia stosowania urządzenia w temperaturze 55°C nie wzbudza zastrzeżeń.
Wyższe temperatury mogą być stosowane. Jednak powinno się je stosować tylko w tych przypadkach, kiedy niskie temperatury nie przyniosły spodziewanego efektu jak na przykład w przypadku miodu modrzewiowego (melecytoza).
Z naciskiem trzeba wskazać na to, że nieszkodliwość wyższych temperatur ma miejsce wtedy, gdy temperatury te działają na miód bardzo krótko. Dekrystalizacja wiaderka miodu w szafie przy temperaturze 55°C prowadzi nieuchronnie do uszkodzenia miodu ponieważ działanie temperatury musi tu trwać przez wiele godzin.

Opisany powyżej wynik badania świadczy o tym, że urządzenie MELITHERM® spełnia warunki bezpiecznego rozpuszczania miodu.
Zainwestowanie w MELITHERM® wydaje się być sensowne w pasiekach małych i średnich. Odstraszać może jednak, jak na polskie warunki, stosunkowo wysoka cena.
Z cennika producenta (2007):
– wersja standard (plus dwie tkaniny filtrujące) 548,00 €
– wersja standard AR (jak wyżej z termostatem na zewnątrz) 592,00 €
– wersja profi (plus dwie tkaniny filtrujące) 855,80 €
Producent (niemiecka firma Spürgin GdBR z Emmendingen) daje 3 lata gwarancji na powyższe modele.

Szukaj

Polanka w powiatach

Reklama

Polecana książka

Polecane artykuły

Najczęściej czytane

Blog