
Kliknijcie i korzystajcie
czytaj więcejMetody stymulacji wiosennego rozwoju rodzin pszczelich
W celu przyspieszania wiosennego rozwoju rodzin najczęściej wykonywane, i chyba najprostsze jest stosowanie podkarmiania pobudzającego. Rodziny pszczele podkarmia się najczęściej ciastem lub syropem, a także przez odsklepianie plastrów z zapasami.
Podkarmianie pobudzające dokonujemy z wykorzystaniem różnych ich form:
Syrop cukrowy
Podawanie syropu w tym okresie często mija się z celem, ponieważ częste ochłodzenia uniemożliwiają jego pobieranie, a wstawienie podkarmiaczki może dodatkowo powodować wychładzanie gniazda. Jeśli jednak pszczelarz decyduje się na podanie syropu musi zadecydować jakie stężenie będzie najkorzystniejsze. Wg Marcinkowskiego optymalne stężenie powinno wynosić 1:1 (0,5 – 1l syropu jednorazowo z częstotliwością co 4 -5 dni)., a korzyść z tego zabiegu polega na tym, że oprócz cukru pszczoły dostają w pokarmie wodę i nie są zmuszane do wylatywania po nią, przez co pozostają w lepszej kondycji. Zapotrzebowanie dzienne na wodę w marcu wynosi 42-47 g /rodzinę, w kwietniu jest większe i waha się w granicach 55 – 76 g.
Odsklepianie plastrów
Inną metodą przyspieszania wiosennego rozwoju jest odsklepianie plastrów z zapasami. Metoda ta ma jednak wielu przeciwników, którzy twierdzą, że stosując ten sposób następuje silne rozprzestrzenianie się nosemozy w rodzinie.
dr Piotr Skubida
Oddział Pszczelnictwa ISiK w Puławach
piotr.skubida@man.pulawy.pl
Kliknijcie i korzystajcie
czytaj więcej„Jak zgodnie z prawem sprzedawać miód z własnej pasieki”
czytaj więcej