Kliknijcie i korzystajcie
czytaj więcejPodkarmianie wiosenne
Metody stymulacji wiosennego rozwoju rodzin pszczelich
W celu przyspieszania wiosennego rozwoju rodzin najczęściej wykonywane, i chyba najprostsze jest stosowanie podkarmiania pobudzającego. Rodziny pszczele podkarmia się najczęściej ciastem lub syropem, a także przez odsklepianie plastrów z zapasami.
Ciasta
Podkarmianie pobudzające dokonujemy z wykorzystaniem różnych ich form:
- miodowo-cukrowe – (na 1 kg cukru pudru dodaje się 25 dag miodu – jeśli ciasto jest jeszcze zbyt rzadkie należy dodać więcej cukru),
- drożdżowo-cukrowe – (świeże drożdże ugniata się z cukrem pudrem zachowując proporcje: na 1 kg cukru dodaje się 10-15 dag drożdży),
- miodowo-cukrowe – z dodatkiem pyłku ( w badaniach wykonywanych w Oddziale Pszczelnictwa w Puławach podawano rodzinom pakiety zawierające 25 dag ciasta i 5 dag pyłku). Pyłek, uprzednio wysuszony przechowywany był w zamrażarce, a przed sporządzaniem ciasta zmielony w młynku do kawy. Ciasto najlepiej podawać zawinięte w podziurkowaną folię na powałkę, po uprzednim wyjęciu 1 – 3 beleczek międzyramkowych. Usytuowane w tym miejscu jest dość szybko przez pszczoły pobierane.
Syrop cukrowy
Podawanie syropu w tym okresie często mija się z celem, ponieważ częste ochłodzenia uniemożliwiają jego pobieranie, a wstawienie podkarmiaczki może dodatkowo powodować wychładzanie gniazda. Jeśli jednak pszczelarz decyduje się na podanie syropu musi zadecydować jakie stężenie będzie najkorzystniejsze. Wg Marcinkowskiego optymalne stężenie powinno wynosić 1:1 (0,5 – 1l syropu jednorazowo z częstotliwością co 4 -5 dni)., a korzyść z tego zabiegu polega na tym, że oprócz cukru pszczoły dostają w pokarmie wodę i nie są zmuszane do wylatywania po nią, przez co pozostają w lepszej kondycji. Zapotrzebowanie dzienne na wodę w marcu wynosi 42-47 g /rodzinę, w kwietniu jest większe i waha się w granicach 55 – 76 g.
Odsklepianie plastrów
Inną metodą przyspieszania wiosennego rozwoju jest odsklepianie plastrów z zapasami. Metoda ta ma jednak wielu przeciwników, którzy twierdzą, że stosując ten sposób następuje silne rozprzestrzenianie się nosemozy w rodzinie.
dr Piotr Skubida
Oddział Pszczelnictwa ISiK w Puławach
piotr.skubida@man.pulawy.pl
Szukaj
Polanka w powiatach
Reklama
Polecana książka
„Jak zgodnie z prawem sprzedawać miód z własnej pasieki”
czytaj więcejPolecane artykuły
- Kompendium wiedzy dotyczące refundacji w roku 2024! Aktualizacja sprzęt!
- Spotkanie szkoleniowe SPP Polanka
- Ogólnopolski konkurs: PSZCZELARZ ROKU
- Rasy i linie pszczół – przegląg wg informatora KCHZ
- Matki pszczele – znakowanie
- Czy wykorzystamy dostępne wsparcie ?
- Kwiecień w pasiece
- Żuczek ulowy (Aethina tumida) – mały chrząszcz ulowy
- POLSKIE PSZCZELARSTWO A. D. 2005
Najczęściej czytane
- Mapa członków Polanki
- Spotkanie prezesów dolnośląskich organizacji pszczelarskich
- Jak opuściłem woskowy kołchoz
- Życzenia na Boże Narodzenie
- zapisy na rok 2025!
- Linia M: Kampinoska (MK)
- Linia car: Beskidka
- Żuczek ulowy (Aethina tumida) – mały chrząszcz ulowy
- 013 – Kolibry czy trzmiele, jak cerana żyje z dręczem, pyłek w medycynie: nie tak prędko!
- Przechowywanie suszu